Zalecenia producenta Ruukki
Zalecenia producenta Ruukki
- Czy konieczne jest zastosowanie folii?
W przypadku dachów wentylowanych zastosowanie folii paroprzepuszczalnej jest wręcz obowiązkowe.
Folia paroprzepuszczalna, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na swobodną migrację wilgoci zawartej w powietrzu na zewnątrz przegrody dachowej, a jej warstwa wierzchnia nie pozwala na powrót w strukturę dachu wody, która może być wynikiem wykroplin na spodniej stronie blachy.
- Jakie są prawidłowe wymiary łat umieszczanych pod arkuszami blachy dachowej?
W przypadku, gdy odległość pomiędzy krokwiami wynosi 900 lub 1200 mm, prawidłowe wymiary łat drewnianych lub wentylowanych łat stalowych to 32 x 100 mm. Przy zastosowaniu arkuszy blachy trapezowej najniższa łata dachowa musi być około 10 mm grubsza niż standardowa łata, np. 2 x (22 x 100 mm).
- Czy w momencie dostawy dachu mam obowiązek zadbać o miejsce jego magazynowania?
Jeśli zamówiłeś dostawę dachu do wskazanej przez siebie lokalizacji, masz obowiązek we własnym zakresie zapewnić miejsce magazynowania do czasu montażu.
Rozładuj arkusze blachy dachowej na równym podłożu, która w przybliżeniu odpowiada rozmiarom arkuszy blachy
W normalnych warunkach stosy arkuszy blachy mogą być składowane w formie zapakowanej lub wyjętej z opakowania przez okres około miesiąca. W przypadku dłuższego składowania, stosy musza być zabezpieczone i umieszczone na powierzchni ze spadkiem, umożliwiającym odparowanie lub odpływ wody gromadzącej się między arkuszami.
- Jakie jest minimalne nachylenie dachu, które umożliwia pokrycie go dachem stalowym?
Minimalne nachylenie wymagane dla dachu stalowego zależy od modelu dachu.
Woda musi swobodnie spływać z powierzchni produktu. Gdy produkt wykorzystywany jest jako zewnętrzne pokrycie dachowe, minimalne nachylenie dachu powinno wynosić 9° dla profili dachówkowych, 8° dla pokryć Classic oraz 6° dla profili trapezowych o wysokości mniejszej niż 35 mm i 4° dla profili trapezowych o wysokości większej lub równej 35 mm.
- Ile lat powinien wytrzymać mój dach?
Dachy Ruukki objęte są gwarancją maksymalnie na 50 lat. Jednak odpowiednio i regularnie konserwowane dachy stalowe wytrzymują nawet sto lat.
Zapoznaj się z naszą instrukcją konserwacji, gdzie znajdują się szczegółowe wskazówki dotyczące konserwacji dachu stalowego.
- Czy gwarancja na dach obejmuje także inne produkty dachowe, takie jak produkty bezpieczeństwa dachowego, akcesoria i systemy rynnowe?
Stalowe systemy rynnowe Siba objęte są oddzielną gwarancją, której okres trwania wynosi 30 lat.
- Czy nowy dach Ruukki objęty jest gwarancją?
Tak, nowy dach Ruukki objęty jest pisemną gwarancją, w której producent przyjmuje na siebie odpowiedzialność za wysoką jakość produktu.
Produkty w klasie jakości Ruukki 50 objęte są 50-letnią gwarancją techniczną oraz 25-letnią gwarancją estetyczną.
Produkty w klasie jakości Ruukki 40 objęte są 40-letnią gwarancją techniczną oraz 15-letnią gwarancją estetyczną.
Produkty w klasie jakości Ruukki 30 objęte są 30-letnią gwarancją techniczną oraz 10-letnią gwarancją estetyczną.
Produkty w klasie jakości Ruukki 20 objęte są 20-letnią gwarancją techniczną oraz 5-letnią gwarancją estetyczną.
Surowo zabrania się używania do cięcia arkuszy szlifierki kątowej i tarcz przecinających (cięcie z użyciem takich narzędzi automatycznie unieważnia gwarancję produktową)
- Jak należy czyścić stalowy dach?
W normalnych warunkach powierzchnia oczyszczana jest w stopniu wystarczającym przez deszcz, jednak co roku należy usuwać z dachu liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia niespłukane przez deszcz. Każdego roku należy również czyścić kosze dachowe oraz systemy rynnowe.
Chociaż dach stalowy wymaga niewielkiej konserwacji, dobrą praktyką jest dwa razy w roku sprawdzić jego stan – przed i po okresie zimowym.
Koniecznie przynajmniej raz w roku należy sprawdzić:
- czy system wentylacji dachu nadal działa
- stan i mocowanie systemów rynnowych
- stan i mocowanie elementów bezpieczeństwa dachowego
- stan, szczelność i mocowanie przejść dachowych
- stan uszczelnień
- stan i mocowanie śrub samowkrętnych
- stan pokrycia farbą arkuszy dachowych oraz obróbek blacharskich
- oczyścić dach
- usunąć śnieg
- usunąć liście, gałęzie itp.
- Jak ocenić stan dachu?
Regularne (przynajmniej dwa razy do roku) kontrole umożliwiają dostrzeżenie uszkodzeń blachy, obróbek blacharskich i innych widocznych problemów. Idealnym okresem kontroli jest wiosna i jesień przed opadami śniegu.
Jeśli znajdziesz uszkodzenia, zalecamy zasięgnięcie porady u fachowca, który oceni, czy dach wymaga naprawy.
- Skąd wiadomo, że należy wymienić dach?
Ślady uszkodzeń elewacji domu w wyniku kontaktu z wodą zwykle wskazują, że dach jest nieszczelny. Jeśli widoczne są uszkodzenia blachy, obróbek blacharskich i innych elementów, należy przynajmniej przeprowadzić ich naprawę lub ewentualnie wymienić dach na nowy.
Jeśli nie masz pewności, czy Twój dach wymaga naprawy lub wymiany, zasięgnij porady naszych doradców kontaktując się z nami.
Oferujemy oryginalne produkty znanych marek: