Profil ROMAN został stworzony by nadawał dachowi wyjątkowy śródziemnomorski wygląd, oferując dodatkowo zalety stalowych pokryć dachowych.
Zalecenia producenta Bratex
Zalecenie producenta Bratex
- Montaż
Spółka Bratex Dachy Mrzygłód dostarcza Instrukcję Montażu odpowiednią do każdego rodzaju wytwarzanego wyrobu i w przypadku blach profilowanych dostarczana jest ona razem z produktem. Dla pozostałych produktów lub w przypadku niedostarczenia Instrukcji Montażu wraz z dostawą, dokument należy pobrać z serwisu internetowego www.bratex.pl, w którym zawsze znajduje się najnowsze wydanie.
1. Instalacja wyrobów z blachy powinna być wykonywana przez specjalistyczną ekipę dekarską posiadającą uprawnienia wysokościowe oraz inne, niezbędne do tego rodzaju czynności. Zaleca się aby osoba nadzorująca pracę ekipy montującej odbyła wcześniej szkolenie z udziałem Doradców Technicznych spółki Bratex Dachy Mrzygłód.
2. Przy pracach i cięciu wyrobów z blachy nie wolno używać urządzeń ściernych i szlifujących typu szlifierka kątowa powodujących efekt termiczny uszkadzający powłokę. Należy stosować tylko specjalistyczne nożyce dekarskie, ręczne bądź elektryczne.
3. Podczas poruszania się po powierzchni dachu na arkuszach blachy należy chodzić w miękkim obuwiu oraz wyłącznie po wgłębieniach w celu uniknięcia zarysowań powłoki i uszkodzeń mechanicznych.
4. Klejowa folia protekcyjna na arkuszach blach płaskich powinna być usuwana, gdy temperatura powietrza i powierzchni blachy wynosi min. 15°C – zapobiega to ryzyku pozostawaniu kleju na powierzchni. W przypadku problemów należy ocieplić arkusze. Folia musi zostać usunięta z produktu zaraz po jego zamontowaniu.
5. Blachy stalowe mocuje się za pomocą łączników (np. blachowkrętów) ocynkowanych, natomiast blachy aluminiowe za pomocą łączników aluminiowych lub nierdzewnych.
6. Produktów z blach stalowych i aluminiowych nie montuje się w styczności z miedzią, materiałami mogącymi wywołać zmianę potencjału elektrycznego i w miejscach narażonych na kontakt z wodą zawierającą jony miedzi.
7. Produkty z blachy aluminiowej nie mogą mieć styczności z niezabezpieczoną lakierem powierzchnią blachy stalowej lub cynkowej i cieczami wypływającymi z powierzchni tych blach.
8. Wyrobów z blachy nie montuje się w miejscach, gdzie występują czynniki oddziałujące niszcząco na wyrób (takie jak na przykład: duża zawartość chlorku w powietrzu, związki chemiczne, pył cementowy, odchody zwierzęce).
9. Nachylenie dachu i systemu rynnowego Struga powinno zapewniać swobodny odpływ wód opadowych tak, że woda i inne zanieczyszczenia nie zbierają się na powierzchni blachy.
10. Po skończonych pracach dekarskich należy oczyścić dach z brudu oraz metalicznych opiłków i dokładnie ocenić skuteczność oraz estetykę wykonanych prac z możliwością wprowadzenia poprawek.
11. Wszelkie zarysowania na powierzchni wyrobów z blachy należy zabezpieczyć zgodnie z instrukcją z Dokumentacji Produktu.
12. Spadający w zimie śnieg i lód z dachu stanowi niebezpieczeństwo – zaleca się montaż rozbijaczy śniegu lub rozwiązań przeciwśniegowych.
13. Montaż osprzętu dachowego w postaci m.in. komunikacji dachowej lub ochrony przeciwśniegowej, stelaży nośnych pod panele solarne lub ogniwa fotowoltaiczne czy elementów wentylacji połaci musi być dokonywany z zachowaniem zasad sztuki dekarskiej. Montaż nie ma wpływu na zachowanie warunków gwarancyjnych o ile przyczyna możliwego zgłoszenia reklamacyjnego nie ma podłoża w niepoprawnej instalacji osprzętu lub wykorzystaniu niewłaściwych materiałów.
- Eksploatacja
1. Należy zwrócić uwagę na fakt, że więźba dachowa będzie „układać się” od 3 do 6 miesięcy, najwidoczniej po zakończonym okresie zimowym. Może pojawić się ponowna potrzeba wykonania drobnych korekcyjnych prac dekarskich.
2. Jeżeli wyroby z blachy stosowane są w środowisku, gdzie występują czynniki przyspieszające korozję (np. osiadający pył dymu z komina, popioły) w szczególności narażone są na nią krawędzie wzdłuż których wykonano cięcie (także fabryczne) – zaleca się zabezpieczyć krawędzie zgodnie z instrukcją z Dokumentacji Produktu.
3. System rynnowy wymaga zwrócenia uwagi na niezaleganie liści oraz innych zanieczyszczeń blokujących swobodny przepływ wody w rynnach i rurach spustowych. W okresie zimowym należy zwrócić uwagę na niezaleganie lodu w rynnach i rurach, który może być przyczyną nieszczelności oraz późniejszych uszkodzeń systemu.
4. Po zakończonym okresie zimowym (raz na rok) należy spryskać dach nieagresywnym biodegradowalnym środkiem myjącym oraz dokładnie spłukać. Należy zwrócić szczególną uwagę aby mech i osad z komina nie zalegały na powierzchni pokrycia.
5. Występujące zjawisko porastania dachu mchem, pleśnią lub glonami (w szczególności na blachach z powłoką matową) jest zjawiskiem naturalnym i zależnym od okoliczności środowiskowych (cień, strona północna, pobliskie drzewa oraz zbiorniki wodne). Zalecamy systematyczne mycie dachu.
6. Należy dokonywać cyklicznej (raz na 6 miesięcy) wzrokowej oceny ewentualnych uszkodzeń powłoki lakierniczej oraz pojawiającej się korozji – uszkodzenia zabezpieczyć zgodnie z instrukcją z Dokumentacji Produktu.
7. Potencjalny problem tworzenia się tlenku żelaza na ciętych krawędziach blach (także fabrycznych) jest procesem naturalnym dla stali ocynkowanej ogniowo eksploatowanej w warunkach zewnętrznych. Objawia się korozją krawędzi i nie stanowi wady produktu. W przypadku ich pojawienia się, należy krawędzie niezwłocznie zabezpieczyć zgodnie z instrukcją z Dokumentacji Produktu. Brak zabezpieczenia skutkować będzie postępującą degradacją lakieru począwszy od krawędzi.
- Zabezpieczenie powierzchni i krawędzi blach
1. Malowanie produktu wykonuje się w temperaturze nie niższej niż 15°C przy użyciu środków (farb) przeznaczonych do tego celu. Farby do zapraw dostępne są w ofercie firmy Bratex Dachy Mrzygłód.
2. Rozpoczyna się od ręcznego zeskrobania lub zeszlifowania drobnym papierem ściernym występującej korozji lub zniszczonej powłoki lakierniczej, aż do samego metalu (w przypadku tylko zniszczonego lakieru nie uszkodzić powłoki cynkowej na blasze stalowej). Przy zabezpieczaniu krawędzi należy delikatnie zmatowić sąsiadującą powłokę lakierniczą, którą również trzeba pomalować.
3. Następnie powierzchnia do pomalowania musi zostać dokładnie umyta oraz sprawdzona pod kątem niezalegania na niej pozostałości lakieru i produktów korozji. Do mycia zaleca się wykorzystanie nieagresywnego biodegradowalnego środka czyszczącego lub wody z płynem do mycia naczyń. Oczyszczanie można wspomóc gąbką typu Scotch Brite.
4. Na wyschniętą i przygotowaną powierzchnię starannie nałożyć warstwę nowej powłoki wierzchniej (farby), zaczekać do wyschnięcia po czym procedurę nakładania farby powtórzyć.
5. Zabezpieczone powierzchnie i krawędzie blach wymagają weryfikacji podczas cyklicznej (raz na 6 miesięcy) konserwacji systemu dachowego i w ramach potrzeby ponownego zabezpieczenia.
- Warunki gwarancji
1. Podstawowym warunkiem ważności gwarancji jest wykonywanie corocznej konserwacji systemu dachowego oraz posiadanie dokumentacji fotograficznej z przeprowadzonych czynności. Po każdorazowej konserwacji należy wykonać dla każdej połaci dachowej zdjęcie ogólne oraz zbliżenie – pliki należy zarchiwizować dla celów ewentualnego zgłoszenia reklamacyjnego. Dopuszcza się pominięcie wykonania fotografii raz na rozpoczętą dekadę. W przypadku niepełnej dokumentacji zdjęciowej, okresy gwarancyjne ulegają skróceniu o połowę.
2. Jeśli wyrób zamontowany został na wysokości przekraczającej 900m nad poziomem morza, okres gwarancji ulega skróceniu o połowę.
3. Gwarancja funkcjonalna zachowuje ważność jeśli po upływie okresu gwarancji koloru, ale przed końcem gwarancji funkcjonalnej wszelkie uszkodzenia powłoki lakierniczej takie jak pękanie lakieru, łuszczenie, odpryski zostaną niezwłocznie zabezpieczone zgodnie z instrukcją z Dokumentacji Produktu.
Oferujemy oryginalne produkty znanych marek: